European Champions League Glance

Print
Email
|

Associated Press

Posted on December 5, 2012 at 4:04 PM

Home teams listed first
All Times EST
FIRST ROUND
Group A
GPWDLGFGAPts
x-Paris Saint-Germain650114315
x-Porto641110413
Dynamo Kiev61236105
Dinamo Zagreb60151141

x-advanced to second round

Tuesday, Sept. 18

Dinamo Zagreb (Croatia) 0, Porto (Portugal) 2

Paris Saint-Germain (France) 4, Dynamo Kiev (Ukraine) 1

Wednesday, Oct. 3

Dynamo Kiev (Ukraine) 2, Dinamo Zagreb (Croatia) 0

FC Porto (Portugal) 1, Paris Saint-Germain (France) 0

Wednesday, Oct. 24

Dinamo Zagreb (Croatia) 0, Paris Saint-Germain (France) 2

Porto (Portugal) 3, Dynamo Kiev (Ukraine) 2

Tuesday, Nov. 6

Dynamo Kiev (Ukraine) 0, FC Porto (Portugal) 0

Paris SG (France) 4, Dinamo Zagreb (Croatia) 0

Wednesday, Nov. 21

Dinamo Kiev (Ukraine) 0, Paris Saint-Germain (France) 2

Porto (Portugal) 3, Dinamo Zagreb (Croatia) 0

Tuesday, Dec. 4

Dinamo Zagreb (Croatia) 1, Dynamo Kiev (Ukraine) 1

Paris Saint-Germain (France) 2, Porto (Portugal) 1

Group B
GPWDLGFGAPts
x-Schalke633010612
x-Arsenal631210810
Olimpiakos6303999
Montpellier60246122

x-advanced to second round

Tuesday, Sept. 18

Montpellier (France) 1, Arsenal (England) 2

Olimpiakos (Greece) 1, Schalke (Germany) 2

Wednesday, Oct. 3

Schalke (Germany) 2, Montpellier (France) 2

Arsenal (England) 3, Olympiakos (Greece) 1

Wednesday, Oct. 24

Arsenal (England) 0, Schalke (Germany) 2

Montpellier (France) 1, Olimpiakos (Greece) 2

Tuesday, Nov. 6

Schalke (Germany) 2, Arsenal (England) 2

Olympiakos (Greece) 3, Montpellier (France) 1

Wednesday, Nov. 21

Arsenal (England) 2, Montpellier (France) 0

Schalke (Germany) 1, Olimpiakos (Greece) 0

Tuesday, Dec. 4

Montpellier (France) 1, Schalke (Germany) 1

Olympiakos (Greece) 2, Arsenal (England) 1

Group C
GPWDLGFGAPts
x-Malaga633012512
x-AC Milan6222768
Zenit St. Petersburg6213697
Anderlecht6123494

x-advanced to second round

Tuesday, Sept. 18

AC Milan (Italy) 0, Anderlecht (Belgium) 0

Malaga (Spain) 3, Zenit St. Petersburg (Russia) 0

Wednesday, Oct. 3

Zenit St. Petersburg 2, AC Milan 3

Anderlecht (Belgium) 0, Malaga (Spain) 3

Wednesday, Oct. 24

Zenit St. Petersburg (Russia) 1, Anderlecht (Belgium) 0

Malaga (Spain) 1, AC Milan (Italy) 0

Tuesday, Nov. 6

AC Milan (Italy) 1, Malaga (Spain) 1

Anderlecht (Belgium) 1, Zenit St. Petersburg (Russia) 0

Wednesday, Nov. 21

Zenit St. Petersburg (Russia) 2, Malaga (Spain) 2

Anderlecht (Belgium) 1, AC Milan (Italy) 3

Tuesday, Dec. 4

Malaga (Spain) 2, Anderlecht (Belgium) 2

AC Milan (Italy) 0, Zenit St. Petersburg (Russia) 1

Group D
GPWDLGFGAPts
x-Borussia Dortmund642011514
x-Real Madrid632115911
Ajax61148164
Manchester City60337113

x-advanced to second round

Tuesday, Sept. 18

Borussia Dortmund (Germany) 1, Ajax (Netherlands) 0

Real Madrid (Spain) 3, Manchester City (England) 2

Wednesday, Oct. 3

Manchester City (England) 1, Borussia Dortmund (Germany) 1

Ajax (Netherlands) 1, Real Madrid (Spain) 4

Wednesday, Oct. 24

Ajax (Netherlands) 3, Manchester City (England) 1

Borussia Dortmund (Germany) 2, Real Madrid (Spain) 1

Tuesday, Nov. 6

Manchester City (England) 2, Ajax (Netherlands) 2

Real Madrid (Spain) 2, Borussia Dortmund (Germany) 2

Wednesday, Nov. 21

Ajax (Netherlands) 1, Borussia Dortmund (Germany) 4

Manchester City (England) 1, Real Madrid (Spain) 1

Tuesday, Dec. 4

Borussia Dortmund (Germany) 1, Manchester City (England) 0

Real Madrid (Spain) 4, Ajax (Netherlands) 1

Group E
GPWDLGFGAPts
x-Juventus633012412
x-Shaktar Donetsk631212810
Chelsea6312161010
Nordsjaelland60154221

x-advanced to second round

Wednesday, Sept. 19

Shakhtar Donetsk (Ukraine) 2, Nordsjaelland (Denmark) 0

Chelsea (England) 2, Juventus (Italy) 2

Tuesday, Oct. 2

Juventus (Italy) 1, Shakhtar Donetsk (Ukraine) 1

Nordsjaelland (Denmark) 0, Chelsea (England) 4

Tuesday, Oct. 23

Nordsjaelland (Denmark) 1, Juventus (Italy) 1

Shakhtar Donetsk (Ukraine) 2, Chelsea (England) 1

Wednesday, Nov. 7

Chelsea (England) 3, Shaktar Donetsk (Ukraine) 2

Juventus (Italy) 4, Nordsjaelland (Denmark) 0

Tuesday, Nov. 20

Juventus (Italy) 3, Chelsea (England) 0

Nordsjaelland (Denmark) 2, Shaktar Donetsk (Ukraine) 5

Wednesday, Dec. 5

Chelsea (England) 6, Nordsjaelland (Denmark) 1

Shaktar Donetsk (Ukraine) 0, Juventus (Italy) 1

Group F
GPWDLGFGAPts
x-Bayern Munich641115713
x-Valencia641112513
BATE Borisov62049156
Lille61054133

x-advanced to second round

Wednesday, Sept. 19

Lille (France) 1, BATE Borisov (Belarus) 3

Bayern Munich (Germany) 2, Valencia (Spain) 1

Tuesday, Oct. 2

Valencia (Spain) 2, Lille (France) 0

BATE Borisov (Belarus) 3, Bayern Munich (Germany) 1

Tuesday, Oct. 23

BATE Borisov (Belarus) 0, Valencia (Spain) 3

Lille (France) 0, Bayern Munich (Germany) 1

Wednesday, Nov. 7

Bayern Munich (Germany) 6, Lille (France) 1

Valencia (Spain) 4, BATE Borisov (Belarus) 2

Tuesday, Nov. 20

BATE Borisov (Belarus) 0, Lille (France) 2

Valencia (Spain) 1, Bayern Munich (Germany) 1

Wednesday, Dec. 5

Bayern Munich (Germany) 4, BATE Borisov (Belarus) 1

Lille (France) 0, Valencia (Spain) 1

Group G
GPWDLGFGAPts
x-Barcelona641111513
x-Glasgow Celtic63129810
Benfica6222558
Spartak Moscow61057143

x-advanced to second round

Wednesday, Sept. 19

Barcelona (Spain) 3, Spartak Moscow (Russia) 2

Celtic (Scotland) 0, Benfica (Portugal) 0

Tuesday, Oct. 2

Spartak Moscow (Russia) 2, Celtic (Scotland) 3

Benfica (Portugal) 0, Barcelona (Spain) 2

Tuesday, Oct. 23

Spartak Moscow (Russia) 2, Benfica (Portugal) 1

Barcelona (Spain) 2, Celtic (Scotland) 1

Wednesday, Nov. 7

Benfica (Portugal) 2, Spartak Moscow (Russia) 0

Celtic (Scotland) 2, Barcelona (Spain) 1

Tuesday, Nov. 20

Spartak Moscow (Russia) 0, Barcelona (Spain) 3

Benfica (Portugal) 2, Celtic (Scotland) 1

Wednesday, Dec. 5

Barcelona (Spain) 0, Benfica (Portugal) 0

Glasgow Celtic (Scotland) 2, Spartak Moscow (Russia) 1

Group H
GPWDLGFGAPts
x-Manchester United64029612
x-Galatasaray63127610
Cluj63129710
Braga61057133

x-advanced to second round

Wednesday, Sept. 19

Manchester United (England) 1, Galatasaray (Turkey) 0

Braga (Portugal) 0, CFR Cluj (Romania) 2

Tuesday, Oct. 2

CFR Cluj (Romania) 1, Manchester United (England) 2

Galatasaray (Turkey) 0, Braga (Portugal) 2

Tuesday, Oct. 23

Galatasaray (Turkey) 1, CFR Cluj (Romania) 1

Manchester United (England) 3, Braga (Portugal) 2

Wednesday, Nov. 7

Braga (Portugal) 1, Manchester United (England) 3

Cluj (Romania) 1, Galatasaray (Turkey) 3

Tuesday, Nov. 20

Cluj (Romania) 3, Braga (Portugal) 1

Galatasaray (Turkey) 1, Manchester United (England) 0

Wednesday, Dec. 5

Braga (Portugal) 1, Galatasaray (Turkey) 2

Manchester United (England) 0, Cluj (Romania) 1

Print
Email
|