2016 All-conference soccer teams

Players are chosen by the coaches in their conference. If you have photos you would like to add to the photo gallery, please email them to ktvbhss@ktvb.com.

2016 5A SIC GIRLS

Player of the Year: Brenna Davidson (Centennial)

Coach of the Year: Steve Snider (Centennial)

FIRST TEAM

Vail Dark (Boise), Zona Kinnaman (Columbia), Josie Young (Centennial), Megan Harvey (Boise), Macie Nelson (Borah), Lily Schlake (Rocky Mountain), Zoe Transtrum (Borah), Jaynee Taufoou (Meridian), Audrey Dingel (Boise), Kate Blickenstaff (Boise), Makayla Christensen (Centennial), Jordyn Dalling (Rocky Mountain), Gabi Coprivnicar (Timberline)

SECOND TEAM

Megan Wrigley (Kuna), Annika Rademacher (Rocky Mountain), Shenae Kreps (Columbia), Karleigh Belnap (Timberline), McKenzie Kilpatrick (Borah), Alexis Reed (Rocky Mountain), Grace Pekovich (Centennial), Abby Kreiser (Mountain View), Tara Brennan (Boise), Jadyn Baumgartner (Timberline), Delaney Johnston (Centennial), Payton McBride (Borah), Hailey Hill (Mountain View), Saylor Adcock (Eagle), Kylee Geis (Borah), Allie Callister (Eagle), Madison Carter (Timberline), Abby Keeley (Boise), Sabrina Castaneda (Nampa), Emma Bailey (Eagle)

HONORABLE MENTION

Rylee Neville (Boise), Arianna Romero (Timberline), Payton Anderson (Meridian), Grace Michael (Timberline), Dreena Soto (Kuna), Taeler Hughes (Rocky Mountain), Julia Lewis (Boise), Delaney Reed (Capital), McCall Bennion (Capital), Madison Roache (Boise), Mirryn Tylinski (Borah), Tori Sloan (Mountain View), Ava Ranson (Timberline)

 

2016 5A SIC BOYS

Co-Player of the year: Sebastian Winn-Araneda (Mountain View), Jonah Dalmas (Rocky Mountain)

Coach of the Year: Scott Lewis (Centennial)

FIRST TEAM

Tate Wilson (Mountain View), Parker Billings (Timberline), Matt Balisle (Timberline), Vinny Singleton (Rocky Mountain), Hans Theiler (Boise), Ahmed Ibrahimovic (Borah), Rowan Pierson (Timberline), Manasse Mbuyi (Centennial), Matt Ivanhoff (Boise), Kaden Baracart (Boise), Skyler Munroe (Timberline), Tanner Pollock (Rocky Mountain)

SECOND TEAM

Christian Mondragon (Mountain View), Nick Bisango (Mountain View), Tanner Bentzen (Rocky Mountain), Kurt McDaniel (Boise), Josh Goicoechea (Centennial), Justus Kjellander (Centennial), Nate Isbell (Boise), Zach Moss (Rocky Mountain), Armin Hasanovic (Borah), Lucas Thorne (Kuna), Sein Min-Ley (Centennial), Trenton Lyons (Meridian), Zack Bryant (Borah)

HONORABLE MENTION

Kaden Connor (Mountain View), Bailey Ward (Mountain View), Jordan St. George (Mountain View), Mason Grier (Mountain View), Chase Miller (Capital), Kyle Jones (Rocky Mountain), Klemme Brennan (Capital), Damian Dennis (Borah), Aiden Verveckken (Eagle), Isaac Preszler (Kuna), Gunnar Vittrup (Borah), Tye Jensen (Meridian), Kaden Williams (Eagle), Humberto Lopez (Nampa), Will Slattery (Boise), Jonny Gonzalez (Centennial), Kai Flugel (Nampa), Skylar Frisk (Eagle), Jonathan Martinez (Meridian), Alex Draghici (Centennial), Curtis Martin (Eagle), Alex Macha (Timberline), Ryan Gamboa (Kuna), Emmanuel Iradukunda (Centennial), Casey Sturtevant (Centennial), Peter Robertson (Eagle), Ibraheem Bah (Kuna), Juan Guerrero (Nampa)

 

2016 4A SIC Girls all conference soccer

Player of the Year: Aubree Chatterton (Bishop Kelly)

Coach of the Year: Madison Collins (Bishop Kelly)

FIRST TEAM

Kylee Atkins (Bishop Kelly), Evelyn Elwer (Bishop Kelly), Vivian Anton (Emmett), Alyssa Goff (Vallivue), CeAnna Brenner (Skyview), Cameron Coyle (Bishop Kelly), Brenna Rill (Skyview), Jacey Carr (Mountain Home), Miranda McKay (Middleton), Sydney Smith (Caldwell), Lauren Elwer (Bishop Kelly), Mikee Furrow (Middleton)

SECOND TEAM

Mady Jo Taylor (Emmett), Elizabeth Ryan (Mountain Home), Rachel Ray (Skyview), Camilla Sein (Caldwell), Hilda Briceno (Ridgevue), Grace Elwer (Bishop Kelly), Erin McGrath (Bishop Kelly), Makenna Ricks (Ridgevue), Abigail Bufford (Vallivue), Casimire Thomas (Vallivue), Tayler Guerra (Middleton), Samantha Webster (Bishop Kelly), Elizabeth Gonzales (Vallivue), Gabby Corado (Caldwell)

HONORABLE MENTION

Lita Forse (Caldwell), Gentry Gates (Ridgevue), Hailee Mize (Vallivue), Dayna Schwerd (Ridgevue), Biri Martinez (Mountain Home), Abby Kofoed (Middleton), Jessie Walker (Middleton), Azia Maund (Middleton), Anna Pedroza (Mountain Home), Kaitlyn Shephard (Skyview), Victoria King (Emmett), Emalie Wood (Middleton), Violet Martinez (Mountain Home), Esmi Galvan (Skyview)

 

 

2016 4A SIC Boys all conference soccer

Player of the Year: Danny Cuevas (Caldwell)

Coach of the Year: Shawn Pelton (Skyview)

FIRST TEAM

Alex Koehl (Bishop Kelly), Matt Sammartino (Bishop Kelly), David Kofoed (Middleton), David Slemmer (Skyview), Freddy Murillo (Caldwell), Sam Fisher (Caldwell), Tanner Ackerman (Skyview), Emilio Gonzales (Caldwell), Tom Bartlett (Bishop Kelly), Johnny Rojas (Skyview), Omar Soasa (Skyview)

SECOND TEAM

Juan Esparze (Caldwell), Hector Bermudez (Caldwell), Hector Arreola (Vallivue), Lennyn Solis (Emmett), Eric Arizmendi (Caldwell), Tyler Wilson (Middleton), Pedro Bonilla (Vallivue), Daxton Wyatt (Middleton), Ricky Galvan (Caldwell), Miguel Lorea (Vallivue), Ezri Palacios (Ridgevue)

HONORABLE MENTION

Lucio Villa (Ridgevue), Eduardo Moldonado (Vallivue), Riggin Watts (Emmett), Jayden Stensgaard (Emmett), Jesus Lechuga (Caldwell), Seth Riffe (Bishop Kelly), Hector Pena (Ridgevue), Cole Heck (Middleton), Scott Donnellan (Bishop Kelly), Lorenzo Guevarra (Mountain Home), Chase Hoffman (Skyview), Eli Neal (Bishop Kelly), Casey Solis (Emmett), Joe McCoy (Mountain Home), Seth Cram (Bishop Kelly), Jake Duncan (Middleton), Juan Leon (Skyview), Jose Ruiz (Vallivue), Carlos Lechuga (Caldwell), Jaxler Lowell (Middleton), Kaden Spencer (Mountain Home), Luis Torres (Vallivue), Chris Araujo (Skyview), Saul Huerta (Bishop Kelly), Graydon Weber (Middleton), Victor Carreon (Middleton), Landon Stucki (Skyview), Adam Flores (Vallivue)

 

 

2016 4A Boys Great Basin Conference

Co-offensive Player of the Year: Seth Pearce (Wood River) & Sagar Bhattaral (Canyon Ridge)

Defensive Player of the Year: Jose Rocha (Jerome)

Coach of the Year: Jacob Wood (Jerome)

FIRST TEAM

Edgar Anguiano (Burley), Jesus Cardenas (Burley), Jair Garibay (Canyon Ridge), Leo Triana (Canyon Ridge), Ivan Arevalo (Jerome), Jose Conrado (Jerome), Juan Aguilar (Minico), Alex Gil (Minico), Adnan Sose (Twin Falls), Xander Escobedo (Twin Falls), Sergio Bacon (Twin Falls), Michael Madsen (Wood River), Jose Quinones (Wood River)

SECOND TEAM

Alex Roman (Burley), Erik Marquez (Burley), Abdelgadir Mohamed (Canyon Ridge), Esequiel Cabrera (Canyon Ridge), Juan Rocha (Jerome), Jose Romero (Jerome), Tychicus Schneider (Twin Falls), Cody Bolster (Twin Falls), Josh Morton (Twin Falls), Alex Leon (Wood River), Taylor Koth (Wood River)

HONORABLE MENTION

Corbin Hawkes (Burley), Elias Magana (Burley), Victor Gurung (Canyon Ridge), Loveson Pokhrel (Canyon Ridge), Jake Link (Minico), Nic Vazquez (Jerome), Mario Flores (Jerome), Ernesto Salinas (Twin Falls), Zebediah Miller (Twin Falls), Garrett McInnes (Twin Falls), Fernando Cardoso-Perez (Twin Falls), Sean Davitt (Wood River), Mario Macias (Wood River), Clay Cutler (Wood River)

2016 4A Girls Great Basin Conference

Offensive Player of the Year: Jesse Cole (Wood River)

Defensive Player of the Year: Tianna Thueson (Twin Falls)

Co-Coaches of the Year: Katie Kauffman (Twin Falls), Doug Stouffer (Canyon Ridge)

FIRST TEAM

Charlotte Nyblade (Burley), Clarissa Henderson (Canyon Ridge), Alexis DeWait (Canyon Ridge),Makali Nance (Jerome), Fritzie Saz (Jerome), Taycee Harper (Minico), Madison Glascock (Twin Falls), Lexi Rierson (Twin Falls), Madison Bailey (Twin Falls), Megan Johnston (Wood River), Lupita Patian (Wood River)

SECOND TEAM

Kaitlyn Holt (Burley), Caitlyn Crist (Canyon Ridge), Valencia Smith (Canyon Ridge), Ariana Human-McKinnon (Canyon Ridge), Mayra Jara (Jerome), Kaela McCulre (Jerome), Chayse Avalos (Twin Falls), Lucy Murphy (Twin Falls), Ellie Jackson (Twin Falls), Audra Mary (Wood River), Emily Thayer (Wood River)

HONORABLE MENTION

Savannah Searle (Burley), Alexis Waters (Burley), Jade Higley (Canyon Ridge), Jeasly Simons (Canyon Ridge), Heidi Madera (Jerome), Mila Chavez (Jerome), Katy Avila (Jerome), Leslie Varela (Twin Falls), Marie Plouy (Twin Falls), Sidness Naerebout (Twin Falls), Katelyn Williams (Twin Falls), Scout Hutchinson (Wood River), Leah Thayer (Wood River)

Copyright 2016 KTVB


JOIN THE CONVERSATION

To find out more about Facebook commenting please read the
Conversation Guidelines and FAQs

Leave a Comment