Northwest Olympians schedule and results

Northwest Olympians schedule and results

Credit: Getty Images

Figure skater Ashley Wagner poses for a portrait during the USOC Portrait Shoot on April 25, 2013 in West Hollywood, California.

Print
Email
|

by KING 5 News

NWCN.com

Posted on February 6, 2014 at 5:25 AM

Updated Sunday, Feb 23 at 5:37 AM

(Note: We will update the results of each of these events each day BEFORE they air on tape delay in daytime or primetime)

The dates, times of the events listed are subject to change based on weather, injuries or replacement of athletes. We will update this as those situations arise.

The times and channels (PST) on which the events air are also subject to change by NBC.

After an athlete completes an event, we will update this with where they placed.

* indicates medal round

Dayparts

  • NBC Daytime: Afternoons
  • NBC Primetime: Evenings
  • NBC Late Night: After late local news; Starting Feb. 17, late night Olympics will air after The Tonight Show with Jimmy Fallon

If an event says (LIVE), it will air live on television on that network. If an event has a time in parentheses, then it will air on that network sometime during the time span indicated. If it does not say live or have a specific time, then it will air sometime during the NBC time periods above.

Livestreaming

Every Olympic event will be livestreamed. Usually this is a raw feed and will not have narration or commentary. You can watch this on your computer at http://stream.nbcolympics.com/liveextra/

To watch livestreaming on your mobile device, download the NBC Live Extra App.

You must have an approved cable or satellite subscription to view live streaming content.

All figure skating will be shown live on TV on the NBC Sports Network.

More coverage at the KING 5 Olympic Zone website



Eric Bjornsen – Cross Country – Winthrop, Wash.

  • Sunday, Feb. 9 – Men’s 15 km Skiathlon – 42nd
  • Tuesday, Feb. 11 – Men’s Sprint Free Qualification – 39th, did not advance
  • Friday, Feb. 14 – Men’s 15km Classic – 38th
  • Sunday, Feb. 16 – Men’s 4x10km Relay – 10th
  • Wednesday, Feb. 19 – Men’s Team Sprint Classic Finals – 6th

Sadie Bjornsen – Cross Country – Winthrop, Wash.

  • Saturday, Feb. 8 – Women’s 7.5km Skiathlon – 31st
  • Thursday, Feb. 13 – Women’s 10km Classic – 18th
  • Saturday, Feb. 15 – Women’s 4x5km Relay – 9th

 

Holly Brooks - Cross Country - Seattle

  • Saturday, Feb. 8 – Women’s 7.5km Skiathlon – 47th
  • Thursday, Feb. 13 – Women’s 10km Classic – 35th

 

Roberto Carcelen – Cross Country – Seattle (Competing for Peru)

  • Friday, Feb. 14 – Men’s 15km Classic – 92nd

 

J.R. Celski - Short track – Federal Way 

  • Monday, Feb. 10 – Men’s 1500m – 4th
  • Saturday, Feb. 15 – Men’s 1000m Quarterfinals – Crashed. Did not advance
  • Tuesday, Feb. 18 – Men’s 500m Heats – 2nd in heat, advances
  • Friday, Feb. 21 – Men’s 500m Quarterfinals – 2nd in QF2
  • Friday, Feb. 21 – Men’s 500m Semifinals – 4th in SF1
  • Friday, Feb. 21 – Men’s 500m Finals – 6th, 2nd in Final B
  • Friday, Feb. 21 – Men’s 5000m Relay Finals – Silver medal

 

Nick Cunningham – Bobsled – Boise State

  • Monday, Feb. 17 - 2-Man - 13th
  • Saturday, Feb. 22 – 4-Man Run 1 – 8:30 a.m.
    • NBC Primetime
  • Saturday, Feb. 22 – 4-Man Run 2 -  9:50 a.m.
    • NBC Primetime
  • Sunday, Feb. 23 – 4-Man Run 3 – 1:30 a.m.
    • NBC Sports Network (LIVE)
  • Sunday Feb. 23 – 4-Man Run 4 – 2:50 a.m.*
    • NBC Sports Network (LIVE)

 

Patrick Deneen - Freestyle Skiing – Cle Elum

  • Monday, Feb. 10 – Men’s Moguls Finals – 6th

 

Erik Fisher - Alpine Skiing – Middleton, Idaho

 

Kaitlyn Farrington – Snowboarding – Hailey, Idaho

  • Wednesday, Feb. 12 – Women’s Halfpipe Finals – Gold medal

 

Brian Gregg - Cross Country – Winthrop, Wash.

  • Sunday, Feb. 9 – Men’s 15 km Skiathlon – 47th
  • Friday, Feb. 14 – Men’s 15km Classic – 47th
  • Sunday, Feb. 23 – Men's 50km Mass Start – 51st

 

Simi Hamilton – Cross Country – Sun Valley, Idaho

  • Tuesday, Feb. 11 – Men’s Indiv. Sprint Free Quarterfinals – 6th in Heat 1, Did not advance
  • Sunday, Feb. 16 – Men’s 4x10km Relay – 10th
  • Wednesday, Feb. 19 – Men’s Team Sprint Classic Finals – 6th

 

Nate Holland – Snowboarding – Sandpoint, Idaho

  • Tuesday, Feb. 18 – Men’s Snowboard Cross Round of 16 – 4th in his heat, did not advance

 

Jessika Jenson – Snowboarding – Rigby, Idaho

  • Sunday, Feb. 9 – Women’s Slopestyle - 13th

 

Hilary Knight – Hockey – Sun Valley, Idaho

  • Saturday, Feb. 8 – USA 3, Finland 1 - Knight: 1 goal, 1 assist
  • Monday, Feb. 10 – USA 9, Switzerland 0 –  Knight: 1 goal, 1 assist
  • Wednesday, Feb. 12 – Canada 3, USA 2 – Knight: 1 goal
  • Monday, Feb. 17 – Semifinals – USA 6, Sweden 1
  • Thursday, Feb. 20 – Gold Medal Match – Canada 3, USA 2 (OT) - Knight: 1 assist

 

Torin Koos - Cross Country – Leavenworth, Wash.

  • Tuesday, Feb. 11 – Men’s Sprint Free Qualification – 37th, did not advance

 

Sage Kotsenburg – Snowboarding – Coeur d’Alene, Idaho

  • Saturday, Feb. 8 – Men's Slopestyle Finals – Gold medal

 

Christian Niccum – Luge – Woodinville

  • Wednesday, Feb. 12 – Doubles – 11th
  • Thursday, Feb. 13 – Team Relay – 6th

 

Petr Nedved – Men’s Hockey – Former Seattle Thunderbird (Competes for Czech Republic)

  • Wednesday, Feb. 12 – Sweden 2, Czech Republic 4
  • Friday, Feb. 14 – Czech Republic 4, Latvia 2 - Nedved: 1 assist
  • Saturday, Feb. 15 – Switzerland 1, Czech Republic 0
  • Tuesday, Feb. 18 – Czech Republic 5, Slovakia 3
  • Wednesday, Feb. 19 – Quarterfinal - USA 5, Czech Republic 2

 

T.J. Oshie – Men’s Hockey – Mount Vernon, Wash.

  • Thursday, Feb. 13 – USA 7, Slovakia 1 - Oshie: 2 assists
  • Saturday, Feb. 15 – USA 3, Russia 2 - Oshie: Game-winning goal in shootout
  • Sunday, Feb. 16 – USA 5, Slovenia 1 - Oshie: 1 assist
  • Wednesday, Feb. 19 – Quarterfinal – USA 5, Czech Republic 2
  • Friday, Feb. 21 – Semifinal – USA 0, Canada 1
  • Saturday, Feb. 22 – Bronze Medal Match – USA 0, Finland 5

 

Laurenne Ross - Alpine Skiing – Bend, Ore.

  • Monday, Feb. 10 – Women’s Super Combined Slalom – Did not finish
  • Wednesday, Feb. 12 – Women’s Downhill – 11th
  • Saturday, Feb. 15 – Women’s Super G – Did not finish

 

Amy Sheehan – Freestyle Skiing – Trains in Wenatchee, Wash.  (Competing for Australia)

  • Thursday, Feb. 20 – Women’s Halfpipe Qualifying – 12th
    • NBC Primetime
  • Thursday, Feb. 20 – Women’s Halfpipe Final – 10th

 

Sara Studebaker – Biathlon – Boise, Idaho

  • Sunday, Feb. 9 – Women’s 7.5km Sprint – 44th
  • Tuesday, Feb. 11 – Women’s 10km Pursuit – 51st
  • Friday, Feb. 14 -  Women’s 15km Individual – 55th
  • Friday, Feb. 21 – Women’s 4x6km relay – 7th

 

Angeli Vanlaanen – Freestyle Skiing – Blaine, Wash.

  • Thursday, Feb. 20 – Women’s Halfpipe Qualifying – 5th
    • NBC Primetime
  • Thursday, Feb. 20 – Women’s Halfpipe Final – 11th

 

Ashley Wagner - Figure Skating – Seabeck, Wash.

  • Team Figure Skating - Bronze Medal
  • Thursday, Feb. 20 – Ladies Figure Skating - 6th in Short Program, 7th in Free Skate; 7th overall

 

Vic Wild, Snowboard – Snowboard – White Salmon, Wash. (Competing for Russia)

  • Wednesday, Feb. 19 – Men’s Parallel Giant Slalom Final – Won gold medal
  • Saturday, Feb. 22 – Men’s Slalom Qualification – 1st
    • NBC Primetime
  • Saturday, Feb. 22 – Men's Slalom 1/8 final – won Heat 1
  • Saturday, Feb. 22 – Men’s Slalom Quarterfinals – won QF1
    • NBC Primetime
  • Saturday, Feb. 22 – Men’s Slalom Semifinals – won SF1
    • NBC Primetime
  • Saturday, Feb. 22 – Men’s Slalom Finals – won Gold 
    • NBC Primetime

 

Jacqueline Wiles - Alpine Skiing – Aurora, Ore.

  • Wednesday, Feb. 12 – Women’s Downhill – 26th

 

Alena Zavarzina – Snowboard – Married to Vic Wild (Competing for Russia)

  • Wednesday, Feb. 19 – Women’s Parallel Giant Slalom Final – Bronze medal
    • NBC Sports Network (2:30 – 4:30 a.m.)
  • Saturday, Feb. 22 – Women's Slalom Qualification – 12th
    • NBC Daytime
  • Saturday, Feb. 22 – Women's Slalom 1/8 final – lost
    • NBC Daytime

Print
Email
|