Winners of 2013 Jr. Lilac Parade

Winners of 2013 Jr. Lilac Parade

Winners of 2013 Jr. Lilac Parade

Print
Email
|

by Whitney Ward

NWCN.com

Posted on May 11, 2013 at 7:26 PM

Updated Monday, Nov 11 at 5:41 PM

 SPOKANE -- Thousands of families and fans headed into downtown Spokane Saturday morning for the Junior Lilac parade.

The event officially kicks off the 75th Spokane Lilac Festival that gets underway the following weekend.

The parade also doubles as a competition for regional elementary and jr. high school bands.

They are each vying for the opportunity to march in the Armed Forces Torchlight parade Saturday, May 18.

The Junior Lilac Parade is the largest children's parade in the country.

See the complete list of winners below:

2013 Junior Lilac Parade Winners
 
Grand Sweepstakes……………Sacajawea M.S. Marching Unit
 
Best Adherence to Theme….… Sacajawea M.S. Marching Unit
 
Band – Div 1                            
1st Place………………………………..……..…………………West Valley Elementary
2nd Place….......................................................................Liberty Elementary
 
Band – Div. 2                            
1st Place…………………………………….........................Centennial Middle School
2nd Place……………………………………………………….…Horizon Middle School
         
Band - Div. 3                             
1st Place……………………...….........................................Evergreen Middle School
2nd Place…………………...…..................................East Valley Middle School
 
Band – Div. 4                            
1st Place……………………...……….…...........................Olympic View Middle School
2nd Place………...……......……................................Greenacres Middle School
 
Band – Div. 5                            
1st Place………………………...…............................................Garry Middle School
2nd Place…………………………………………………......Chase Middle School
 
Band – Div. 6                            
1st Place…………...…...…............................Northwood/Mountainside Middle School
 
 
Elementary Marching Unit 
1st Place…………………………….................................................Hamblen Elementary
2nd Place...........................…….……...……………………Franklin Elementary
 
Secondary Marching Unit – Div. 1         
1st Place……………..….......................................................Riverside Middle School
2nd Place………................................................................Salk Middle School
 
Secondary Marching Unit – Div. 2
1st Place………………………...….......................................Sacajawea Middle School
2nd Place………...………………......................................Glover Middle School
 
Club/Organization/Scout         
1st Place………………………………………………………….....Inland Cheer Empire
2nd Place……......………..………………………………..……….Build It Athletix

Print
Email
|